Z uwagi na uzasadnione przypuszczenie przekroczenia dopuszczalnych parametrów kontrolowanego środka transportu, dokonano jego ważenia na stacjonarnej wadze do pomiarów dynamicznych, którą od niedawna dysponują bydgoscy inspektorzy.
W wyniku przeprowadzonych pomiarów stwierdzono:
- rzeczywistą masę całkowitą zespołu pojazdów wynoszącą 56,72 t, zatem przekraczającą wartość dopuszczalną (40,0 t) o wartość 16,72 t, tj. o 41,81 %,
- nacisk podwójnej osi napędowej samochodu ciężarowego wynoszący 26,44 t, zatem przekraczający wartość dopuszczalną (19,0 t) o wartość 7,44 t, tj. o 39,15 %,
- długość zespołu pojazdów wynosząca 19,45 m, zatem przekraczająca wartość dopuszczalną (18,75 m) o wartość 0,51 m, tj. o 2,7%.
Należy zauważyć, iż w przypadku gdy na jednym środku transportu znajduje się kilka różnych ładunków, polski ustawodawca nie zezwala na przekraczanie dopuszczalnych parametrów pojazdu, nawet gdyby przewoźnik realizujący taki przewóz drogowy, chciał na niego uzyskać od właściwego zarządcy drogi stosowne zezwolenie. Zatem, w dniu kontroli drogowej maksymalne parametry kontrolowanego środka transportu nie powinny przekraczać odpowiednio: długość 18,75m, rzeczywista masa całkowita 40t, nacisk na podwójną oś napędową 19t. Z tytułu stwierdzonych nieprawidłowości zostało wszczęte w stosunku do przewoźnika postępowanie wyjaśniające. Do czasu zakończenia kontroli pojazd przywrócono do normatywności.
|