W piątkową noc (4/5 października br.), inspektorzy z WITD w Bydgoszczy przeprowadzili działania ukierunkowane na wykrycie manipulacji oraz ingerencji w prawidłową pracę tachografów samochodowych. Na efekty swoich działań nie musieli długo czekać. Ujawnili bowiem 6 przypadków manipulacji polegających na podłączeniu do impulsatora w skrzyni biegów magnesu, wskutek czego tachograf zamiast okresu prowadzenia rejestrował odpoczynek kierowcy i postój pojazdu, jak również nie zalogowaniu do tachografu karty kierowcy oraz prowadzeniu pojazdu przy użyciu karty innego kierowcy – skutkiem czego było nierejestrowanie faktycznego czasu pracy kierowcy prowadzącego dany pojazd. Dzięki temu kierowcy przekraczali dopuszczalne normy prowadzenia pojazdów oraz nie odbierali wymaganych przerw i odpoczynków – stwarzając tym samym zagrożenie w ruchu drogowym. W jednym takim ujawnionym przypadku kierowca ukraiński zatrudniony u polskiego przewoźnika drogowego, w kontrolowanym okresie 28 dni prowadził pojazd codziennie i w każdym z tych dni nie rejestrował części swojego czasu pracy prowadząc pojazd bez zalogowanej w tachografie karty. W efekcie przekraczał znacznie dopuszczalne normy prowadzenia pojazdu, nie odbierał wymaganych przepisami przerw oraz odpoczynków dziennych i tygodniowych. Popełnione przez niego 45 naruszeń z czasu pracy opiewają na kwotę ponad 64 tysięcy złotych.
Inny bulwersujący był przypadek dotyczył przedsiębiorcy, który osobiście wykonywał przewóz okazjonalny autokarem pełnym pasażerów i prowadził pojazd z zalogowaną do tachografu cyfrowego kartą swojego pracownika.
W każdym z powyższych przypadków kierowcy zostali ukarani mandatami karnymi, a wobec przewoźników drogowych zostały wszczęte postępowania administracyjne. Ponadto inspektorzy ITD zatrzymali karty cyfrowe, którymi w sposób nieuprawniony posługiwali się kontrolowani kierowcy i przedsiębiorca.
Działania możliwe były do przeprowadzenia dzięki współpracy Inspekcji Transportu Drogowego z koncesjonariuszem oraz operatorem kujawsko-pomorskiego odcinka autostrady Amber One – firmami: Gdańsk Transport Company SA, oraz Intertoll Polska Sp. z o.o.
|