Powodem zatrzymania było przypuszczenie nienormatywności pojazdu, w związku z czym dokonano jego pomiarów oraz ważenia.
W wyniku przeprowadzonego ważenia, stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego nacisku pojedynczej osi napędowej o blisko 5 ton.
Kierowca nie okazał do kontroli żadnego zezwolenia na przejazd po drodze publicznej pojazdem nienormatywnym.
Jednakże, brak przedmiotowego zezwolenia kategorii VII to nie koniec nieprawidłowości.
Dodatkowo stwierdzono, że kierowca w chwili zatrzymania do kontroli drogowej prowadził pojazd bez cyfrowej karty kierowcy która powinna być umieszczona w urządzeniu rejestrującym. Tym samym kierowca prowadził pojazd nie rejestrując za pomocą urządzenia rejestrującego na swojej karcie kierowcy, wskazań urządzenia w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy i przebytej drogi
Jednocześnie z uwagi na trasę i rodzaj przewożonego ładunku, przewóz ten winien być wykonywany zgodnie z umową o międzynarodowych przewozach szybko psujących się artykułów żywnościowych i o specjalnych środkach transportu przeznaczonych do tych przewozów (ATP). Do kontroli drogowej kierowca nie okazał jednak żadnego świadectwa, które poświadczałoby że naczepa spełnia wymogi zawarte w powyższej umowie. Na przedmiotowej naczepie nie znajdowała się również żadna tabliczka, która potwierdzałaby, iż naczepa ta posiada aktualne dopuszczenie do przewozu ładunków podlegających pod umowę ATP.
Do kontroli drogowej kierujący nie okazał także żadnego prawa jazdy, które uprawniałoby go do prowadzenia pojazdów silnikowych.
Powodem nieokazania powyższego dokumentu był wydany wobec kierowcy sądowy zakaz.
Na miejsce został wezwany patrol policji, któremu przekazano kierowcę, wobec którego zostanie wszczęte postępowanie z tytułu naruszenia przepisów Kodeksu karnego.
Z tytułu stwierdzonych naruszeń przepisów ustaw Prawo o ruchu drogowym i ustawy o transporcie drogowym, wobec podmiotu zostały wszczęte postępowania wyjaśniające. Do czasu zakończenia kontroli przewoźnik zabezpieczył towar oraz pojazdy.
|