W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Międzynarodowych (ZMPD), Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przewoźników Transportu Nienormatywnego. Celem spotkania było podniesienie poziomu wiedzy przedsiębiorców transportowych, a także wymiana informacji i poglądów w sprawach transportu drogowego pomiędzy środowiskiem przewoźników drogowych i organem kontroli. Gościem specjalnym spotkania był Pan Marek Staszczyk Sekretarz Kujawsko-Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Na wstępie Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego Rafał Rewoliński przedstawił projekt ustawy o Inspekcji Transportu Drogowego, jako jednolitej i umundurowanej formacji, utworzonej w celu zapewnienia uczciwej konkurencji i bezpieczeństwa na rynku przewozów drogowych poprzez ochronę krajowych przewoźników drogowych. Ujednolicenie struktur Inspekcji i zaproponowane w projekcie rozwiązania organizacyjne, w kontekście zwiększenia możliwości ochrony rodzimego rynku transportowego przed nieuczciwą konkurencją przez wyspecjalizowany organ uprawniony do kontroli przewozów drogowych, spotkały się z akceptacją środowiska transportowców.
W dalszej części spotkania Zastępca Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego Marcin Mroczkowski przedstawił zasady i procedury związane z typowaniem firm do kontroli, oceną ryzyka podmiotów wykonujących przewozy drogowe oraz samymi kontrolami w siedzibie przedsiębiorstw transportowych. Z kolei Radca Prawny Mirosław Montowski przybliżył przepisy dotyczące prowadzenia postępowań w sprawach o cofnięcie dobrej reputacji.
Na zakończenie spotkania Naczelnik Wydziału Inspekcji Krzysztof Nowak zaprezentował najnowsze metody ingerencji w pracę tachografów cyfrowych ujawnione podczas kontroli drogowych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego – w kontekście nie tylko naruszenia zasad uczciwej konkurencji pomiędzy przedsiębiorstwami transportowymi, ale również w kontekście zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wyłączony sygnał informujący o ruchu pojazdu deaktywuje bowiem podstawowe układy odpowiedzialne za bezpieczeństwo wspomagające kierowcę, głównie w sytuacjach dla niego nieoczekiwanych (np. ABS, ESP). Podczas spotkania zaprezentowany został także zakupiony przez Inspektorat w 2015 r. sprzęt kontrolno-pomiarowy najwyższej klasy wspomagający inspektorów w wykrywaniu niedozwolonych urządzeń montowanych w instalacji tachografów (czujnikach ruchu oraz wewnątrz samych urządzeń rejestrujących). Tylko przez pierwsze dwa miesiące 2016 roku inspektorzy WITD w Bydgoszczy wykryli 52 nieuprawnione ingerencje w pracę tachografów samochodowych – w znacznej części zamontowanych w pojazdach ciężarowych należących do przewoźników zagranicznych.
|