Pojazdy te, wpierw wytypowano za pomocą systemów wagowych preselekcji pojazdów a następnie zważono na wadze przejazdowej, którą od ponad roku dysponują inspektorzy. Przeprowadzone kontrole wykazały, że parametry wagowe wszystkich powyższych pojazdów zostały przekroczone. Stwierdzone nieprawidłowości dotyczyły przekroczeń dopuszczalnych mas całkowitych (od 2 t do 4,75 t), nacisków na poszczególne osie (od 0,93t do 3 t) oraz dopuszczalnych długości (od 0,36m do 3,45m). Najwyższe niedozwolone przekroczenie stwierdzono w przypadku przewozu żywych zwierząt przez przewoźnika holenderskiego, gdyż tu waga wskazała rzeczywistą masę całkowitą zespołu pojazdów wynoszącą aż 45,28t przy dopuszczalnych 40t.
Wszystkie powyższe pojazdy, aby mogły udać się w dalszą trasę, musiały w trakcie prowadzonych czynności kontrolnych zostać doprowadzone do stanu zgodnego z normatywnością, co w dwóch przypadkach wymagało użycia specjalistycznego sprzętu. Przeładunek pojazdu przewożącego żywe zwierzęta odbył się pod nadzorem Powiatowego Lekarza Weterynarii.
W stosunku do przewoźników, których pojazdy były przeładowane a także w stosunku do załadowców, wszczęto postępowania wyjaśniające.
|